Little Rock, Ark. — Aug. 4, 2017 — Approximately 15,000 entries were received in the 10th Annual Energy Efficiency Makeover Contest and 170 lucky electric cooperative members from the states’ 17 local electric distribution cooperatives are winners of LED lighting retrofit kits.

Winning members will receive 72 General Electric energy-efficient LED general purpose, recessed, outdoor flood and decorative candelabra bulbs. The energy savings potential when replacing older inefficient incandescent bulbs could result in a 3,724-watt reduction for their home. General Electric has partnered with the Electric Cooperatives of Arkansas in eight of the past 10 contests.

“In the past decade, we have completed seven whole-home energy efficiency makeovers including a manufactured home, 34 mini-makeovers, and we are distributing 12,240 LED bulbs throughout Arkansas,” said Bret Curry, manager of residential energy marketing for the Electric Cooperatives of Arkansas. “This year’s contest entries exceeded our expectations and is a reminder that energy efficiency education, manageable electric bills and a comfortable home are still important to our cooperative members.”

Curry said that switching one inefficient bulb to an LED may seem insignificant, yet the total statewide energy savings of the makeover educational project has the potential to reduce energy consumption by approximately 633 kilowatts.

“That’s enough to supply the power requirements of hundreds of homes,” Curry said.

Images of winners will be posted at www. facebook.com/smartenergytips.org.

A List of Winners for each Cooperative is on Following Pages.

The Electric Cooperatives of Arkansas comprise 17 electric distribution cooperatives; Arkansas Electric Cooperatives, Inc. (AECI), a Little Rock-based cooperative that provides services to the distribution cooperatives; and Arkansas Electric Cooperative Corp. (AECC), a generation and transmission cooperative. The distribution cooperatives provide electricity to approximately 500,000 homes, farms and businesses in Arkansas and surrounding states.

For additional information, contact:
Rob Roedel, Electric Cooperatives of Arkansas, 501.570.2296 or rob.roedel@aecc.com
www.aecc.com

2017 Energy Efficiency Makeover Winners by Cooperative

 
Arkansas Valley Electric Cooperative of Ozark
 

Winner Residence
Jason Davis Alma
John Bellinghausen Altus
Royce Moore, Jr. Dover
Danny Hattabaugh Knoxville
John S. Bostic London
Alvin Warden Ozark
Charles Ross Ozark
Francis Zielinski Van Buren
Kristine Deason Van Buren
Cathy Sandifer Waldron

 
Ashley-Chicot Electric Cooperative of Hamburg
 

Winner Residence
Dan Jordan Bastrop, La.
Judy Walker Crossett
Milton R. White Crossett
Ray and Gladys Tucker Crossett
Tiffanie Guyewski Crossett
Charlene Holland Hamburg
John Gee Hamburg
Kirby Bonds Hamburg
Nancy Meziere Hamburg
Reagan Craig Hamburg

 
C&L Electric Cooperative of Star City
 

Winner Residence
Deborah Axsom Carthage
Heath Moreland Dumas
Scott Higginbotham Monticello
Paul Whitten New Edinburg
Eva Sobanski Pine Bluff
Lynn Wooley Rison
Joy Smoot Sheridan
Kristi Ferguson Star City
Charles Stone Star City
Dennis Crabb Warren

 
Carroll Electric Cooperative of Berryville
 

Winner Residence
Kendra Brown Bella Vista
Tisha Berger Bentonville
Cindy Flowers Berryville
John Haynes Blue Eye, Mo.
Becky Garrett Centerton
Larry Lea Eagle Rock
Jennifer Enos Huntsville
Anthony Kent Jasper
Sharon Stilwell Rogers
David Isbell Siloam Springs

 
Clay County Electric Cooperative of Corning
 

Winner Residence
Kenny Francis Corning
Gary Gregory Maynard
Mike Kasinger Maynard
Donnie Aaron Kirby Peach Orchard
Teresa French Peach Orchard
Larry L Simpson Piggott
Randy and Sandy Low Piggott
Doris Krutsinger Pocahontas
George and Deborah Bearden Pollard
Nancy and P. Dismang Warm Springs

 
Craighead Electric Cooperative of Jonesboro
 

Winner Residence
Betty Smith Brookland
Dorothy McKinney Earle
Joe Latham Imboden
David Gibson Jonesboro
James Daniels Jonesboro
Betty Knapp Lepanto
Danny and Joann Counce Marked Tree
Natasha Moreno Paragould
David Allen Strawberry
Everett Tacker Tyronza

 
Farmers Electric Cooperative of Newport
 

Winner Residence
Jimmy Eskew Amagon
Jennifer Robison Bradford
Kimberly Malott Bradford
Bob Bailey Newport
Dickey and Peggy Reid Newport
Joe McDonald Newport
Kenneth and Helen Bullard Newport
Leroy Kirkwood Newport
Margaret Price Newport
Tommy Clark Newport

 
First Electric Cooperative of Jacksonville
 

Winner Residence
George Butler Alexander
Henry Piver Benton
Marty Sadler Benton
Yvonne Lawrence Benton
Bonnie Jacoby Cabot
Carolyn Morriss Cabot
Steve Curry Higden
Richard Johnson Hot Springs Village
David Clark Jacksonville
Doris McCutcheon Searcy

 
Mississippi County Electric Cooperative of Blytheville
 

Winner Residence
Beth Williams Blytheville
Frank Humble Blytheville
Harvey Tillman, Jr. Blytheville
James Crowell Blytheville
Jason Clark Blytheville
Lisa Green Blytheville
Tim Benton Lepanto
Tracy Godsey Manila
Johnny Williams Manila
Kirby Anderson Osceola

 
North Arkansas Electric Cooperative of Salem
 

Winner Residence
Pete Landrum Horseshoe Bend
Linda Dempsey Mammoth Spring
Alan Whitely Midway
Beverly Arrowood Mountain Home
Chris and Brandy Proctor Mountain Home
Fred Bach Mountain Home
Heather McCurley Mountain Home
John Ruff Mountain Home
Joyce Sturms Mountain Home
Sandra Olson Mountain Home

 
Ouachita Electric Cooperative of Camden
 

Winner Residence
Mary Marshall Banks
Damon Dacheux Camden
Georgia Marie Morrison Camden
Kenneth McKelvin Camden
Mark Heffernan Camden
Tequilla Brownlee Camden
Deanna Wilson Chidester
John M. Robertson Hampton
Michael Atkins Louann
Tommy Castleberry Sparkman

 
Ozarks Electric Cooperative of Fayetteville
 

Winner Residence
Hope Callahan Elkins
Barbara Snodgrass Fayetteville
David Anderson Fayetteville
Janie Blagg Fayetteville
Zoe Caywood Hindsville
Dorothy Hoyle Springdale
Jess McCall Springdale
Leann St Mary Springdale
Randy Burris West Fork
Paul Bowden Winslow

 
Petit Jean Electric Cooperative of Clinton
 

Winner Residence
Kevin Kelley Bee Branch
Brad Bergdoll Clinton
HR Perkins Clinton
Wesley Ambrose Clinton
Kevin Donahue Clinton
Tanya Thomas Damascus
Chester Calvert Hattieville
Janice Lipscomb Shirley
Mary Joan Grandon Shirley
Patricia G Knight Shirley

 
Rich Mountain Electric Cooperative of Mena
 

Winner Residence
John Fannin Dierks
Roger Dagherts Hatfield
Dewayne Lewis Mena
Freddie Strothers Mena
Greg Dourns Mena
Gregg Sirmon Mena
Larry Lay Mena
Shelly Staggs Mena
William Lambert Mena
Garland Owens Smithville

 
South Central Arkansas Electric Cooperative of Arkadelphia
 

Winner Residence
James D. Hargrove Amity
Faith Campbell Arkadelphia
Ima Rainwater Arkadelphia
Keith Runyan Arkadelphia
Stanley Rhodes Arkadelphia
Gary Wofford Delight
Sarah McBride Malvern
Betty Woodley Murfreesboro
Tammy Fant Newhope
Gene Cearley Prescott

 
Southwest Arkansas Electric Cooperative of Texarkana
 

Winner Residence
Danny Cannon Bradley
Patrick Barnes Doddridge
James Brooks Foreman
Helen Bell Lockesburg
John Hicks Mineral Springs
Malinda Melson Nashville
Larry Thornton Taylor
Billy Kyles Texarkana
Bobby Honea Texarkana
Bonnie Robinson Wickes

 
Woodruff Electric Cooperative of Forrest City

 

Winner Residence
David Hoots Cherry Valley
Pat Gerling Cherry Valley
Dwight Wayne Jumper Forrest City
Thomas M. Peterson Forrest City
Roosevelt Johnson Marianna
Paul Fowler McCrory
Charles McGowan Palestine
Donna Sims Wynne
Jessica Campbell Wynne
Randy Dewitt Wynne